Müzik    ve    İngilizce    eğitimine      5     yaşında,  yetenekli   çocukların    devam ettiği,   Biysk    Müzik  Kolejinde     başladı. Eğitim sırasında  Moskova Konservatuarı öğretmenleri, Prof. A.Bahchiev, Prof.  E.Sorokina ve  Prof.M. Zheleznov olan  hocalar ile  10  kez  uluslar  arası festivaller  ve  piano  düetlerine katıldı.
Paris Konservatuarı Sandra ve Jeroen Van Veen ,Dominigue Morel ve Dauglas Nemish (Kanada, Montreal) eğitmenleri Anna Louise ve Edward Türjon (ABD,Springfield) solo sanatçı olarak katıldığı, “Altay’ın genç yetenekleri “ yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.
Yarışmalarda kazandığı derecelerden sonra çocuk fonu Khachaturyan VA Kültür Başkanı tarafından Müzik Barnaul College’de okumak üzere davet edildi. Buradaki eğitim sürecinide onur derecesi ile tamamlayarak menzun oldu. Novosibisk   Devlet Konservatuarına girdi. Bu konservatuardan ‘da kırmızı diploma ile mezun oldu. Konservatuarda okurken oda müziği, eşlikçi ve solist olarak bir çok (ulusal ve uluslar arası) yarışmaya katılarak dereceler aldı.
Çek Cumhuriyet, Bulgaristan, Rusya. Bulgaristan’da Chopin Master Class sınıfları, Prof. A. Kurtev, Prof T.Poddubnaya (Hollanda-ABD ) ,Rusya Prof. P.Yegorov (St. Petersburg)Konservatuarı Onur Sanatçısı Prof. A.Bonduryansky (Moskova Konservatuarı) ‘ na katıldı. 2007 yılından bu yana Chamber Ensemble NGK(Novosibirsk Devlet Konservatuarı) başkanlığında başarılı bir şekilde çalıştı.

2008 Novosibirsk ‘te  pedagojik yetenek yarışmasında 1.lik ödülünü aldı.2009 yılında Rusya ve Çin arasındaki kültürel alışveriş için delegasyona katıldı. Hem solist hem de refakatçi olarak bir dizi konser  verdi.2012’den beri Türkiye’de birçok ilden gelen değişik yaşlardaki  ve seviyelerdeki öğrencilere yurtiçi ve yurtdışı akademik danışmanlık ve eğitmenlik yapıyor.2018’den itibaren kendi işyeri olan Elena Çekiç Music Academy de derslere devam etmektedir.


Made with love.