21. Ankara Film Festivalinde ‘Büyük Oyun’ filmi ile en iyi müzik ödülüne layık görülen SabriTuluğTırpan’ın tını dünyasının temellerini, batı müziği geleneği, Amerikan cazı ve müzikalleri , film müzikleri, Türk ve Balkan folkloru oluşturur.  

Müziklerindeki bu tarz cümbüşü, doğaçlamalarında ve senfonik eserlerinde, iç içe geçmiş bir sarmal gibi adeta birlikte nefes alırlar. 

’Freies Wort’ eleştirmeni Klaus Morgenstern’in  “Akarcasına yorumladığı son derece zarif ve enerji dolu Mozart yorumu ile seyirciyi büyüledikten sonra, konseri kendi eseri ‘Reflections’ın  nefes kesen yorumu ile bitirdi …” sözleri ile övdüğü Tuluğ Tırpan  İstanbul’da doğdu.  

Bilkent Üniversitesinin ardından Viyana Konservatuarı ve Viyana Akademisinde piyano, kompozisyon ve oda müziği eğitimi aldı.  

2007 yılında  bestelediği Mevlana Senfonik Şiiri ile eleştirmenlerden,  “Sıra dışı, nefes kesen ve 2007 yılının en dikkate değer eseri” övgüsünü alan Tuluğ Tırpan, Performing Arts Studios of  Vienna’da öğretim görevlisi olarak dersler verdi.  

Eserleri Vienna Classical Players, Amsterdam Metropol Orkestrası, İzDSO, IDSO, Bursa Devlet Senfoni, Sarajevo Senfoni,  Bayern Senfoni, Aşkın Ensemble,

Prag Filarmoni Orkestrası, Wiener Jeunesse Orkestrası, Voralberg Senfoni Orkestrası, Makam Yaylı Sazlar Orkestrası, İzmir DOB korosu Sarajevo Senfoni Orkestrası tarafından, Mare Nostrum (Viyana), Antalya Fazıl Say Piyano Festivali, Feldkirch Festivali, Klagenfurt Festivali, Jeunesse Bach 2000 (Viyana), Turkey Now 2008(Amsterdam,Rotterdam), Miles Davis Festivali (Polonya), Pecs Festivali (Macaristan), Silver Bay (USA), Sarajevo festivallerinde seslendirilmiştir.  

En yeni projeleri, Gaia Senfonisi (2008), Ne dersin  Azizim? (2009), 1. Piyano Koncertosu (2010), My Green Color (2010), Tango Macabre (2010),  2011 sezonunda ilk çalınışını İzDSO ve İDOB’un birlikte gerçekleştirdiği  Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu, Gulyabani (2012), Ah Tamar bale müziği (2012), Coltrane/Liszt solo piyano projesi  ve obua, klarinet, fagot, korno ve piyano için “Mavi Sürgün I ’i “(2012) sayabiliriz. 

2012 yılında My Red Color ve My Green Color‘ın ardından renkler serisini  Balkan müzikleri ve kendi bestelerinden oluşan My Blue Color ile noktalayan  Tuluğ Tırpan, 2012 Mart ayında Cihat Aşkın ile L.v.Beethoven’in Piyano ve Keman sonatlarının tümünü üç konserde yorumladı. Ardından  yerel ezgilerimizin üstad yorumcularından ‘Zara’ ile  ‘Caz Beşlisi için türküler’ albümünü kaydetti.  

2013 yılında Trilok Gurtu ile kaydettiği ‘Spellbound’  albümünde Ibrahim Maalouf, Paulo Fresu, Ambrose Akinmusire, Nils Petter Molvaer ile çalışan sanatçı, 2014 IKSV tiyatro festivalinde ilk gösterimi yapılan Kral Lear’in -Reji,Yiğit  Sertdemir– müziklerini besteledi. 

2014 yılında Trilok Gurtu New Band ile dünya turnesine çıkan sanatçı, Stravinsky, Friedrich Gulda ve kendi eserlerinden oluşan ilk solo piyano CD çalışmasını 2017 yılında çıkartacaktır. 


Made with love.